Jak przygotować film promocyjny na Kickstarter i inne platformy crowdfundingowe?

Finansowanie społecznościowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ze strony Internautów. W tym roku globalna wartość crowdfundingu wyniesie ok. 33 mld zł, w Polsce ok. 1,1 mld zł. W stosunku do roku ubiegłego to ponad 50% wzrost! Jeśli masz pomysł godny ukazania go światu, śmiało działaj! Wizję swojego projektu zacznij od nakręcenia crowdfundingowego filmu promocyjnego.

 

Wideo to absolutny must have każdej kampanii crowdfundingowej. Taka forma promocji zwiększa szanse pozyskanie finansowania nawet o 85%. Dowodzą tego badania, które przeprowadzono na próbie 7196 projektów na jednym z największych portali crowdfundingowych, Kickstarterze. Nic w tym dziwnego darczyńcy chcą wiedzieć, kogo finansują. Tworząc film, zyskasz ich zaufanie i pokażesz, że to, co wymyśliłeś jest warte pieniędzy, których oczekujesz.


Zasada internetowego finansowania


Internauci szybko się nudzą. Na pochwycenie ich zainteresowania masz tylko pół minuty. Statystyki pokazują, że oglądając materiał filmowy, użytkownicy platformy crowdfundingowej tracą zainteresowanie po upływie pierwszych 30 s. Podobnie jak w przypadku spotkania z inwestorami lub sponsorami, również w przypadku filmu promocyjnego liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli materiał video jest nieciekawy, większość ludzi porzuca jego dalsze oglądanie. Jak więc prezentować treści w interesujący sposób?


Kompozycja filmu crowdfundingowego

Każdy projekt filmowy zaczyna się od ekspozycji. W przypadku tworzenia promocyjnych filmów crowdfundingowych warto trzymać się tzw. rozszerzonej kompozycji marketingowej, która wykorzystywana jest głównie w reklamie.

 

Na kompozycję składają się 4 elementy:

  • ludzie,
  • proces,
  • świadectwo materialne (przedmioty potwierdzające jakość usługi lub produktu)
  • przyjemność wynikająca ze stosowania produktu.

 

Reasumując, na początku mile widziane są odpowiedzi na podstawowe pytania – kim jestem, co robię oraz jaki jest cel projektu.

Pamiętaj, ludzie nie mają czasu na czekanie. Dlatego mimo najlepszej narracji, nawet jeśli tworzysz projekt filmowy, raczej nie dziel się mało zrozumiałym trailerem, którego nikt nie zrozumie. Zauważ, że większość crowdfundingowych produkcji filmowych promowanych jest nagraniem, w którym ukazani są przede wszystkim jego twórcy, fabuła zarysowana jest natomiast dość pobieżnie.

 

Film odwołujący się do trendów

 

Oczywiście istnieją wyjątki od reguły. Złamanie zasad tak wyraźnej ekspozycji jest możliwe. Wszystko zależy od typu produktu, a przede wszystkim osób do których się zwracasz. Jeśli znasz zainteresowania Twojej grupy docelowej, możesz się do nich odnieść w mniej lub bardziej pośredni sposób. Dobrym pomysłem jest też bazowanie na najgorętszych trendach. Jeśli połączysz jedno z drugim, sukces murowany!

Sami możemy pochwalić się takimi produkcjami 😉 Oto filmiki, które stworzyliśmy dla Mennicy Gdańskiej.  Promując specjalną serię monet okolicznościowych odwołaliśmy się do Wiedźmina i twórczości Stanisława Lema. Oba filmiki przyniosły wymierne rezultaty w postaci dofinansowania.

Storytelling, czyli siła narracji w crowdfundingu


Oczywiście równie ważne jak struktura, jest narracja. Tak naprawdę to dobry storytelling “robi całą robotę”. Emocjonująca historia nie tylko zaintryguje, ale też zapoczątkuje viral. Przykład? Reklama Allegro z rozczulającym staruszkiem uczącym się angielskiego po to, żeby móc porozmawiać ze swoim wnuczkiem.

W przypadku projektów i działań biznesowych najlepiej oprzeć się na następujących koncepcjach:

 

  • Problem i jego rozwiązanie za pomocą Twojego produktu lub usługi – pokaż Klientowi, że rozumiesz jego bolączki, a Twój produkt niweczy je wszystkie w jednej chwili. Materiał wideo oprócz wzbudzenia zainteresowania może pomóc Ci zwizualizować przyszły projekt. Jeśli nie stworzyłeś jeszcze żadnego prototypu, możesz przedstawić go w postaci animacji – renderowanej 3D lub rysunkowej.

 

  • Historię swojego zespołu – przedstawcie się jako ludzie pełni pasji. Komu łatwiej zaufać jak nie prawdziwym freakom 😉 Pokażcie co Was zainspirowało, jak wyglądał proces tworzenia i jego zmagania. Udowodnij, że warto czasem być Don Kichotem lub Dawidem, który walczy z dwa razy większym od siebie przeciwnikiem. Historie o buntownikach i szalonych naukowcach zawsze poruszają serce.

Na końcu filmu warto przypomnieć oglądającym, czego od nich oczekujesz. Niezależnie od formy materiału wideo, wstaw na końcu tzw. “gadające głowy” – czyli wypowiedzi osób proszących wprost o wsparcie finansowe.

Filmy na Kickstarterze – wymagania techniczne

 

Z reguły filmy na platformach crowdfundingowych nie są dłuższe niż 3 minuty. Najlepiej realizować wideo w kilku formatach, dzięki czemu będziesz mógł promować je w kilku innych miejscach np. social mediach, czy na YouTube. Pamiętaj, że zbiórka trwa zwykle 30-45 dni. Bardzo ważne jest jak najszersze promowanie swojej oferty również poza serwisem. Szczególnie podczas pierwszych 46-72 h. Eksperci zauważyli, że to właśnie pierwsze dni rokują o powodzeniu projektu. Aby zyskać pełne dofinansowanie, należy zebrać 30% potrzebnych funduszy już w ciągu trzech pierwszych dni zbiórki internetowej. To z kolei wymusza konieczność realizacji naprawdę interesującego filmu promocyjnego.

 

Podsumowanie


Stworzenie profesjonalnie wyglądającego filmu z trafnym przekazem nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie jeśli w grę wchodzi finansowanie dużego projektu. Dlatego najlepiej potraktuj tworzenie crowdfundingowego materiału promocyjnego jak reklamę – powierz go profesjonalistom.