Film korporacyjny – analiza opłacalności

Film korporacyjny to jedna z odmian filmu promocyjnego, łączącego w sobie produkcję reklamową i film prezentacyjny. Z reguły trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, a poza filmem z dźwiękiem czy fabułą, może być zaprezentowany w formie animacji lub prezentacji graficznej. Co sprawia, że warto inwestować w filmy korporacyjne?

Zalety filmu korporacyjnego

Jak pokazuje wiele badań, każdy z nas średnio spędza ok. 5 godzin na oglądaniu telewizji, przez którą przewija się mnóstwo reklam. Jako że filmy, reportaże, programy dokumentalne itp. ogląda miliony widzów, ogromną zaletą reklamy w postaci filmu korporacyjnego jest zasięg. Zwłaszcza że dobry film korporacyjny rozpowszechniać można przez najpopularniejsze dziś medium — Internet.

Nie sposób nie zauważyć, że filmy korporacyjne są efektywne. To świetny sposób na to, aby przedstawić mechanizmy funkcjonowania firmy, czy panującą w niej atmosferę. Dzięki temu firma buduje swój pozytywny wizerunek wśród odbiorców, którymi są inni przedsiębiorcy, klienci czy pracownicy.

Sam film korporacyjny może być używany na zewnątrz, ale i wewnątrz firmy. W tym drugim przypadku takie materiały sprawią, że pracownicy przyswoją idee związane z daną firmą. Jeżeli to firmy ukazywane na zewnątrz, mają one służyć za formę reklamy, która pozwoli pozyskać inwestorów czy klientów, a tym samym maksymalizować zyski, co jest celem samym w sobie każdego przedsiębiorstwa. Nie zapominajmy również, że film korporacyjny ułatwi znalezienie dobrych pracowników. Nie ulega wątpliwości, że reklama w formie filmu jest łatwiej zapamiętywana i przyswajana niż tekst. Nie wymaga tak dużego skupienia i wywołuje natychmiastową reakcję, a więc posiada wszystkie czynniki, które zawierać w sobie musi skuteczny przekaz reklamowy.

Excited white girl in bright stylish glasses posing on pink background. Dreamy curly woman playing with her ginger hair and laughing.

Jak stworzyć dobry film korporacyjny?

Mimo iż film korporacyjny kojarzy się z klasyczną reklamą, po części słusznie, w pełni nie należy go jednak tak rozumieć. Co łączy go z reklamą, to bez wątpienia poprawa wizerunku firmy i jej promocja. Jednak film korporacyjny skupia się również na atmosferze i organizacji przedsiębiorstwa, także na płaszczyźnie relacji między pracownikami. Poza tym ukazuje realizowaną misję i wartości firmy. Między innymi dlatego kojarzy się bezpośrednio z employer brandingiem, a więc budowaniem wizerunku firmy jako solidnego, profesjonalnego pracodawcy.

W związku z tym koniecznie znać należy zasady tworzenia filmów korporacyjnych, włączając w to kwestie techniczne, jak i scenariusz, który zaprezentuje wszystkie kluczowe elementy. W pierwszej kolejności trzeba zdefiniować cel, od którego zależeć będzie kierunek kolejnych działań. Najczęściej stawiane cele filmom korporacyjnym to m.in.:

• poprawa wizerunku firmy na rynku,
• zwiększenie świadomości marki wśród klientów,
• propagowanie wyznawanych idei i misji firmy,
• przyciągnięcie lepszych kandydatów do pracy.

Najskuteczniejsze są przekazy, które trafiają do ściśle dopasowanej grupy odbiorców. Nie inaczej jest z filmem korporacyjnym, dla którego należy ustalić grupę docelową. Jako że wrażenia innych grup mogą się znacząco różnić po obejrzeniu filmu, grupa docelowa powinna być określona pod kątem wielu różnych czynników (np. wieku, płci, statusu społecznego, zarobków, wykształcenia, branży, miejsca zamieszkania, sytuacji rodzinnej, zainteresowań).

Ile kosztuje film korporacyjny?

Jeżeli spojrzeć na film korporacyjny pod kątem technicznym, często tworzony jest on w kilku wersjach językowych, a dla lepszego wizerunku udział biorą w nim znani aktorzy lub głosu udzielają cenieni lektorzy.

Również dlatego, ale też z uwagi na stopień skomplikowania prac realizacyjnych, filmy korporacyjne są jedną z najdroższych produkcji marketingowych. Mimo wszystko każda firma, która ma w planach ekspansję nowych rynków, powinna mieć film korporacyjny. Dzięki niemu wzrasta prestiż przedsiębiorstwa, dobry film ukazać można także szerszej publiczności, np. przez TV, serwisy internetowe czy media społecznościowe.

Dodatkowo film promocyjny będzie wartością dodaną na wszelkich wystawach i targach branżowych, na których firma prezentuje się odbiorcom. Często jest on również dołączany do dokumentacji przetargowej, będąc swego rodzaju wizytówką firmy. Dlatego należy go zlecać tylko i wyłącznie profesjonalnym ekipom filmowym, które mają doświadczenie w podobnych realizacjach i mogą je wykazać poprzez okazałe portfolio. W takiej sytuacji film będzie doskonałą projekcją informacyjno-marketingową.